ÇOCUK VE ERGENLERDE KAYGI VE STRES KONTROLÜ İÇİN EBEVEYNLERE DÜŞEN GÖREVLER

26.07.2021
422
ÇOCUK VE ERGENLERDE KAYGI VE STRES KONTROLÜ İÇİN EBEVEYNLERE DÜŞEN GÖREVLER

Tüm dünyayı etkileyen Korona Virüs salgını, günlük hayatımızın değişmesiyle, evde sosyal hayattan uzak kalmakla, maddi zorluklar getirmesiyle, sorunların ileride ne olacağına dair bir belirsizlik olmasıyla, virüsün hızla tüm dünyaya yayılmasıyla ve ölümcül sonuçlarıyla şüphesiz yalnızca çocukları değil tüm insanlarda kaygı oluşturmaktadır.

Böylesi bir salgın döneminde kaygılanmak gayet insani bir his olmakla birlikte bazen kaygının boyutu aşırı olabilmekte ve hayat kalitemizi düşürmektedir. Hal böyle olunca kaygıyı kontrol altına almak için yapılabilecek tutum ve davranışları şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle anne baba olarak serinkanlı ve sakin olmalısınız. Çünkü çocukların bir olay karşısında kaygılanıp kaygılanmayacağı, ebeveyninin konu hakkındaki ruh haline, duruşuna ve söylemlerine bağlıdır. Tek başına yaptığınız rahatlatıcı konuşmalar yetmez, beden dilinizle de bunu göstermelisiniz. Bunu başaramıyorsanız siz de ruhsal anlamda destek almalısınız.

Mevcut sorunu yok sayıp olayın üstünü örtmeyin. Bulaşıcı bir hastalığın olduğunu ve bunun önlemlerinin alındığını, hijyen kurallarını ve kendini koruması gerektiğini çocuğun anlayabileceği bir dille ve ayrıntıya girmeden net ve doğru bir şekilde anlatabilirsiniz. Çünkü konu hakkındaki belirsizlik olduğundan çocuk, kendi hayal dünyasında olayı felaketleştirebilir veya bilgiyi yanlış yerlerden alabilir. Tüm bunlar ekstra kaygı oluşturacaktır.

Çocuklara güvence verin. Bu hastalığın çocuklara pek zarar vermediğini, önlem aldıktan sonra ortamın güvenli olduğunu ve hastalığın kontrol edilebildiğini anlatın.

Özellikle sosyal medya ve televizyonda çok fazla kirli bilgiye ve gereksiz haberlere maruz kalmalarını engelleyin. Bilgiye doğru kaynaktan, yeterli miktarda ulaşmalarını sağlayın. Aksi halde var olan tehlikeyi daha fazlaymış gibi hissedecek ve daha fazla endişeleneceklerdir.

Bu dönemde çocuklar daha fazla ilgi ve sevgiye ihtiyaç hissederler. Onlarla daha fazla etkin ve eğlenceli vakit geçirin, daha fazla sevgi sözcükleri kullanın. Beraber yemek pişirmek, masa oyunları oynamak, film izlemek olabildiği gibi bazen ev işlerinde ufak görevler verip beraber yaparak sorumluluk bilinci gelişmesini destekleyin.

Evde sürekli etkinlik yapmak zorunda değilsiniz. Bazen çocuk tek kalınca sıkılıp yeni şeyler üretebilir. Bu konuda ona fırsat ve zaman verin.

Uyku ve yemek saatleriniz gibi günlük rutinlerinizi değiştirmeyin.

Bu süreci bazı şeyleri öğrenmek için fırsat haline çevirin. Örneğin; onlara diğergamlığı öğretin. Arkadaşlarını ve akrabalarınızı arayıp hatır sormak, yardıma muhtaç insanların halini daha iyi anlayıp destek olmak konusunda teşvik edebilirsiniz.

Salgın hakkında duygularını yönetmesine yardımcı olun.  Ona salgın hakkında sorular sorup düşüncelerini ve duygularını öğrenebilirsiniz. Onun sorduğu sorulara her zaman yanıt vermek zorunda değilsiniz. Sadece dinlemek ve yanında olduğunuzu ona hissettirmeniz bile onu rahatlatacaktır.

Derin nefes egzersizleri ve kas gevşeme egzersizleriyle rahatlama becerilerini öğretebilirsiniz.

Hayat dalgalı seyrettiği için güzel, neşeli günler gibi sıkıntılı, zor ve karanlık günler de olacaktır. Bu dönemin de vakti gelince geçeceğini düşünerek mevcut durumu sabırla karşılayarak  da çocuklara örnek olmalısınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Minimental
Minimental
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?