Salgın günlerinde ev işleri

26.07.2021
564
Salgın günlerinde ev işleri

Korona günleri pek çoğumuz için sıkıldığımız günler olarak geçmiyor. Sıkılmaya fırsat bulamıyoruz aslında.  Herkesin evde olmasından ötürü artan temizlik işleri, artan pişirme ihtiyacı, çocukların online eğitiminin getirdiği sorumluluklar, çocukların gelişimini ve derslerini desteklemek için evde oynanan oyunlar ve etkinlikler… ve daha birçok sorumluluk.

Fakat bu sorumlulukları paylaşmak ve korona günlerinin getirdiği olumsuzlukları Avantaja çevirmek mümkün!

Ev işlerini çocuklarla paylaşmak bu avantajlardan biri olabilir. Küçük yaşlardan itibaren (3 yaş gibi diyebiliriz), çocuklara evde yapılması gereken işlerle ilgili çeşitli sorumluluklar verebiliriz. Sorumlulukları paylaşmak hem onların gelişimini destekleyecek hem de ebeveynlerin işleri paylaşmasından ötürü üzerlerindeki yükü azaltabilecektir. Çocuğun sorumluluğunu alacağı bu görevler onların yapabileceği işlerden ve ilgi duyduklarından olması, başarılı olabilmeleri açısından önemli. Bu işler masaya kaşıkları taşıyıp herkese birer tane paylaştırmaktan tutunda çiçekleri sulamaya kadar değişkenlik gösterebilir. Çocuklarınız bu işleri öğrenme aşamasında hem pek çok şeyi gözleyecek, deneyecek ve çok değerli hatalar yapıp sonuçlarıyla ilgili sizlerle tartışacak hem de öğrendiği ve sorumluluğunu aldığı bu işleri sürdürürken;

Zamanlama

Planlama

Organize olma

İşbirliği yapma

Aidiyet

Bağımsızlık

Öz-yeterlilik

Öz-saygı gibi, sağlıklı bireylerin sahip olduğu becerileri kazanmasına yardım edecektir.

Ayrıca çocuğun sorumluluğunu aldığı ev işinin ne olduğuna bağlı olarak dil ve matematik yeteneklerine de katkı sağlayacaktır.

Aslında hayatta kalmamızı sağlayan ve günlük yaşamımızın bir parçası olan ev işlerinin çocuklara kazandıracakları saymakla bitmez. Çok basit görünen kimi zaman ise ambargo gelen ev işlerini yapmak, çocuğunuza, onlar için yaptığınız her şey için siz ebeveynlerine teşekkür etme fırsatı verecektir. Çocuklar kendilerini ailelerine önemli katkılar sunan bireyler olarak görmeye başlayacaklardır. Aileleriyle olan bağlarının güçlendiğini hissedeceklerdir.

Çocukların ev işlerini ebeveynleriyle paylaşmaları, sorumluluk duygularını arttıracaktır. Çocuklar görevlerini yerine getirme konusunda kendilerini geliştirecek ve ustalaşacaklardır. Kazandıkları bu sorumluluk bilinci onların; ödevlerini yapma, okul çantasını hazırlama, odasını toplama gibi görevler içinde yeterlilik kazanmasına yardım edecektir.

Bazen ebeveynler, genellikle de ev işleri konusunda aşırı hoşgörülü olabilmektedir. Ebeveynler çocukları için çok fazla şey yaparken onlardan günlük sorumlukları paylaşmasını beklememektedir. Çocuklara günlük yaşam becerilerinin öğretilmemesi, onlardan uygun yaşlarda gerçekleştirmesini beklediğimiz kazanımları gösterememelerine neden olabilmektedir.

Örneğin:

5 yaşında anaokuluna giden ve kendi paltosunu giyinmekte, düğmesini iliklemekte zorlanan çocuk olur.

7 yaşında gidilen misafirlikte bardağına nasıl meyve suyu dolduracağını bilemeyen çocuk olur.

18 yaşında üniversiteye başladığında kendi çamaşırlarıyla nasıl baş edeceğini bilemeyen genç olur.

Ebeveynler, çocuklarının kişisel bakım görevlerini tamamlamalarını ve ev işlerine yardımcı olmalarını bekleyerek, onların dış dünyada bağımsız olabilmelerini sağlayacak becerilerle donatılmalarına izin vermiş olurlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Minimental
Minimental
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?